Sisältöön

Johtaminen ja esihenkilötyö

Tarjoamme johtamiskoulutuksia valtionhallinnon esihenkilöille ja johtajille kaikilla eri hallinnon tasoilla – johtajan urapolun kaikkiin vaiheisiin. Poiketen muista saatavilla olevista koulutuksista, HAUS-koulutukset on kohdennettu valtionhallinnon tarpeisiin. Koulutuksia yhdistävänä tavoitteena on auttaa johtajia ja esihenkilöitä rakentamaan ihmislähtöistä, vastuullisista sekä tuottavaa ja tuloksellista valtionhallintoa.

Kaikki valmennuksemme ovat luonteeltaan vuorovaikutteisia ja osallistavia – uskomme että usein tärkein oppi syntyy yhdessä tekemällä ja keskustelemalla. Valmennuksessa käytetään monipuolisia toimintamalleja, kuten keskustelualustuksia, ryhmätöitä ja vertaissparrausta, coachingia, sekä osallistujia aktivoivia ja osallistavia menetelmiä. Toiminnan tavoitteena on luoda oppimisprosessi, joka edesauttaa opitun sisäistämistä ja käyttöä niin omassa työssä, kuin vuorovaikutuksessa muiden kanssa. 

Koulutuksia kaikkiin tarpeisiin

Suunnittelemme ja tuotamme esihenkilötyön ja johtamisen toteutuksia myös tilauskoulutuksina. Räätälöimme tilauskoulutukset asiakkaan toiveita ja vaatimuksia vastaaviksi kokonaisuuksiksi aktiivisen yhteistyön sekä laajan asiantuntijaverkostomme avulla. Ota yhteyttä, níin räätälöidään tarpeitanne vastaava kokonaisuus.

Tilauskoulutusten ja johtamiskoulutusten lisäksi tarjonnastamme löytyy laaja kattaus esihenkilö- ja johtotyön avoimia koulutuksia. Lisäksi käytössäsi on valtion digitaalisen oppimisympäristön, eOppivan, laaja tarjonta esihenkilötyön ja johtamisen koulutuksia. Siellä yhteisenä peruskoulutuksena valtion esihenkilöille on Työtä Suomen parhaaksi – Esihenkilönä valtiolla.

Tältä sivulta löydät perustiedot HAUSin tarjoamista johtamisen ja esihenkilötyön koulutuksista ja valmennuksista.
Pääset lataamaan itsellesi PDF-muotoisen johtamiskoulutusten esitteen täältä.

Lataa täältä johtamiskoulutusten esite!

Johtamiskoulutuksemme

iStock-1065341156

Valtio MAHDOLLISTAJA – Esihenkilötyön digitaalinen koulutusohjelma

Valtio MAHDOLLISTAJA on monipuolinen, täysin digitaalinen koulutuskokonaisuus valtiolla esihenkilöinä työskenteleville ja esihenkilöuran alkuvaiheessa oleville. Kokeneemmille esihenkilöille Mahdollistaja tarjoaa erityisesti vertaistukea ja esihenkilötyön taitojen päivitystä.

Mahdollistaja tarjoaa ainutlaatuisen tilaisuuden vertaisoppia sekä jakaa hyviä käytäntöjä yhdessä valtion eri organisaatioiden esihenkilöiden kanssa. Koulutus koostuu viidestä itsenäisesti opiskeltavasta moduulista (sisältää huippuasiantuntijoiden videoita, podcasteja, artikkeleita), pienryhmissä toteutettavasta vertaiscoachingista sekä koko ryhmän yhteisistä keskustelutilaisuuksista. Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan
iStock-1444490810

Valtio VALO – Esihenkilöiden valmennusohjelma

Valtio VALO on syventävä valmennusohjelma valtionhallinnossa toimiville esihenkilöille. Suosittelemme Valtio VALOa erityisesti ensimmäisessä esihenkilötehtävässä aloittaneille, asiantuntijasta esihenkilöksi siirtyville sekä seuraavaksi kehittymisaskeleeksi Mahdollistajan käyneille, joiden tehtävänä on johtaa yksilöitä ja tiimejä tuloksellisesti.

Tässä ohjelmassa panostamme käytännön tekemiseen, oivalluttaviin harjoitteisiin sekä teoriatiedon soveltamiseen omaan työhön. Seuraava Valtio VALO alkaa 10.03.2026.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan
iStock-1449248201

Valtio JOKO -johtamiskoulutus

Valtio JOKO -johtamiskoulutus on tarkoitettu valtionhallinnon keskijohdon tehtävissä toimiville henkilöille ja kokeneille esihenkilöille. Se kehittää strategista ajattelua ja antaa konkreettisia työkaluja vaativiin johtamis- ja vuorovaikutistilanteisiin muuttuvassa toimintaympäristössä.

Valtio JOKO on tärkeä foorumi keskijohdon ja kokeneiden esihenkilöiden kehittymisessä, keskinäisissä keskusteluissa ja vertaisoppimisessa. Jo yli 1500 johtajaa ja esihenkilöä on kehittänyt itseään ja verkostojaan suositussa Valtio JOKOssa.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan
iStock-1159137315

JYEAT Erikoisammattitutkinto

HAUS Collegen Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto (JYEAT) on virallinen toisen asteen tutkinto, joka on suunnattu valtiolla ja julkisissa organisaatioissa toimiville johtajille tai johtajiksi haluaville henkilöille.

Tutkintokoulutus toteutetaan monimuoto-opiskeluna, johon sisältyvät yhteiset koulutus- ja ohjauspäivät sekä työpaikalla tapahtuva oppiminen.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan
iStock-824228012

Valtio LUOTSI – Johdon syventävä kehittymisohjelma

Valtio LUOTSI on tarkoitettu vaativissa valtionhallinnon johtotehtävissä toimiville henkilöille, johtoryhmien jäsenille. Suosittelemme tätä myös seuraavaksi askeleeksi johtajille, jotka ovat käyneet Valtio JOKOn tai JYEATin ja haluavat syventää johtamisosaamistaan.

Kehittymisohjelman fokuksessa ovat johtajana kehittyminen, oman organisaation muutosten ja uudistusten strateginen johtaminen sekä vaikuttaminen johtoryhmissä ja organisaatiorajat ylittävässä yhteistyössä.

Käsiteltäviä johtamisen teemoja lähestytään monipuolisesti, keskeisessä osassa ovat keskinäiset keskustelut ja vertaisoppiminen. Syksyllä 2026 alkava Valtio LUOTSI on loppuunmyyty. Seuraava Valtio LUOTSI alkaa 14.9.2027.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan
Valtio VISIO

Valtio VISIO – Valtionhallinnon kehittämisohjelma ylimmälle johdolle

Valtio VISIO on tarkoitettu ministeriöiden, valtion virastojen ja laitosten ylimmälle johdolle.

Ohjelmassa pureudutaan toimintaympäristön muutokseen ja etsitään ratkaisuja valtionhallinnon keskeisiin kehittämishaasteisiin – erityisesti tuottavuuden parantamiseen – tutkittua tietoa hyödyntäen.

Tässä ohjelmassa johtajakollegoiden välinen näkemysten ja kokemusten vaihto on korostetun tärkeässä roolissa.

Ensimmäinen Valtio VISIO alkaa 8.9.2026.

Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan

Johtamisen ja esihenkilötyön koulutuksia

Empaattinen ja eettinen johtaminen – keinoja ja menetelmiä

25.09.2026

4 päivää aikaa ilmoittautua

Julkisen hallinnon nopea muutos edellyttää uudenlaista tapaa johtaa – kykyä yhdistää tavoitteellisuus, inhimillisyys ja vaikuttavuus. Empaattinen johtaminen vahvistaa työyhteisön sitoutuneisuutta..

Valtio Mahdollistaja – esihenkilötyön digitaalinen valmennusohjelma (ryhmä 23)

29.09.2026 – 15.12.2026

7 päivää aikaa ilmoittautua

Valtio Mahdollistaja on täysin digitaalinen valmennuskokonaisuus kaikille valtiolla esihenkilöinä työskenteleville, esihenkilötyötä aloitteleville tai henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita työskentelemään esihenkilöinä tulevaisuudessa…

Osaamisen strateginen johtaminen ja kehittäminen

11.09.2026 – 29.09.2026

7 päivää aikaa ilmoittautua

Jatkuva muutos, nopeatahtisuus ja uudistumiskyky asettavat vaatimuksia myös valtionhallinnon organisaatiolle. Miten pysyä mukana, kun toimintaympäristö muuttuu, ja samalla huolehtia organisaation..

Palaute kuuluu kaikille

30.09.2026

9 päivää aikaa ilmoittautua

Mihin palautetta tarvitaan? Millainen palaute on tehokkainta? Miksi esihenkilöt tarvitsevat palautetta vielä enemmän kuin muut? Koulutuksessa opit antamaan ja hakemaan..

HAUS talk: Inhimillinen johtaminen muutoksessa

01.10.2026

Tilaisuudessa HR-johtaja Piiku Seppälä ja  johtamisvalmentaja Christel Berghäll keskustelevat muutoksen johtamisesta sekä niistä taidoista, joiden avulla voimme johtaa itseämme ja muita vaikuttavasti..

Menetelmiä ja työkaluja haastaviin vuorovaikutustilanteisiin

08.10.2026

Haastavat vuorovaikutustilanteet työpaikoilla ovat monille tapahtumia, jotka toistuvina voivat aiheuttaa ylimääräistä stressiä, jännitystä ja heikentää työhyvinvointia. Näihin tilanteisiin voi valmistautua..

Aivo- ja hermosto-osaaminen esihenkilötyön tukena

06.10.2026 – 20.10.2026

Tiimien suorituskyvyn merkitys työyhteisöissä korostuu. Tehtävää on paljon ja käytettävissä aiempaa vähemmän aikaa.  Ja samalla työ on yhä vaativampaa aivotyötä:..

Johtamisen vuorovaikutusklinikka

28.10.2026

Johtamisen vuorovaikutusklinikalla pääset harjoittelemaan erilaisia johtamistilanteiden vuorovaikutustaitoja turvallisessa ja kannustavassa ympäristössä. Valmennus tarjoaa tilaisuuden syventää omaa esihenkilötyötä käytännönläheisesti – erityisesti..

Strategian tehokas toimeenpano

28.10.2026

Ministeriöt ja virastot ovat jo pitkään johtaneet organisaatioitaan strategialähtöisesti. Vaikka itse strategian laadintavaihe on usein onnistunut, on haasteeksi tunnistettu, että..

Muutosjohtamisen työkalupakki ja kytkentä omaan esihenkilötyöhön

18.11.2026

Koulutuksessa sukellamme muutosjohtamisen maailmaan, keskittyen erityisesti sen työkaluihin ja niiden soveltamiseen esihenkilötyössä. Koulutuksen aikana esitellään ”Nopean muutoksen työsuunnitelma 30-90-300 päivää”,..

VIRTA – valtion prosessikehittämisen ohjelma tuottavuuden nostamiseen

26.11.2026 – 16.02.2027

VIRTA-valmennus rakentaa käytännön kyvykkyyden parantaa työn sujuvuutta ja tuottavuutta valtionhallinnossa. Ohjelmassa opit analysoimaan prosesseja, tunnistamaan pullonkauloja ja poistamaan turhaa työtä..

Matkahallinnon teemapäivä, Viking XPRS

03.12.2026

Matkahallinnon arjessa yhdistyvät säädökset, matkustajien neuvonta, varausten hallinta, matkakustannusten korvaaminen ja taloushallinnon prosessit. Uudistuvat matkustajan oikeudet, vuosittain tarkentuvat korvaukset ja..

Strategian mittaroinnin ja tilannekuvan rakentamisen työkalut

14.01.2027

Julkisen hallinnon organisaatioissa on jo pitkään rakennettu kehittämistä suunnitelmallisesti ja pitkäjänteisesti. Usein varsinainen suunnittelu onnistuu hyvin, mutta haasteeksi nousee toiminnan..

VALTIO JOKO 75 -johtamiskoulutus

27.01.2027 – 16.06.2027

Valtio JOKO -johtamiskoulutus on tärkeä foorumi keskijohdon ja esihenkilöiden kehittymisessä, keskinäisissä keskusteluissa ja vertaisoppimisessa Koulutuksen keskiössä on valtionhallinnon ajankohtaiset muutostrendit,..

Valtio Mahdollistaja – esihenkilötyön digitaalinen valmennusohjelma (ryhmä 24)

09.02.2027 – 11.05.2027

Valtio Mahdollistaja on täysin digitaalinen valmennuskokonaisuus kaikille valtiolla esihenkilöinä työskenteleville, esihenkilötyötä aloitteleville tai henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita työskentelemään esihenkilöinä tulevaisuudessa…

Strategian ja talouden johtaminen käytäntöön

17.02.2027

Julkisen hallinnon johtamistyössä tavoitteet ja resurssit eivät aina kohtaa – erityisesti silloin, kun toiminnan ja talouden suunnittelu tapahtuu erillään toisistaan…

Muutosjohtamisen työkalupakki ja kytkentä omaan esihenkilötyöhön

05.05.2027

Koulutuksessa sukellamme muutosjohtamisen maailmaan, keskittyen erityisesti sen työkaluihin ja niiden soveltamiseen esihenkilötyössä. Koulutuksen aikana esitellään ”Nopean muutoksen työsuunnitelma 30-90-300 päivää”,..

Valtio LUOTSI – Johdon syventävä kehittymisohjelma

14.09.2027 – 10.02.2028

Valtio LUOTSI on tarkoitettu vaativissa valtionhallinnon johtotehtävissä toimiville henkilöille, johtoryhmien jäsenille. Kehittymisohjelman fokuksessa ovat johtajana kehittyminen, oman organisaation muutosten ja..

Kaikki koulutukset