HAUS talk: Inhimillinen johtaminen muutoksessa
Ajankohta
01.10.2026 10.00 - 11.00
Koulutustapa
Hybridi
Hinta
Tilaisuus on maksuton
Koulutusalue
Koulutuspaikka
HAUS kehittämiskeskus Oy , Yliopistonkatu 5, Helsinki
Tilaisuudessa HR-johtaja Piiku Seppälä ja johtamisvalmentaja Christel Berghäll keskustelevat muutoksen johtamisesta sekä niistä taidoista, joiden avulla voimme johtaa itseämme ja muita vaikuttavasti ja samalla rakentaa organisaation kyvykkyyttä toimia muuttuvassa toimintaympäristössä.
Keskustelun pohjana on Christel Berghällin keväällä julkaistu kirja Leading Human-Centered Transformation, joka käsittelee ihmislähtöistä muutoksen johtamista ja sitä, millaista johtajuutta jatkuva muutos meiltä edellyttää. Alla ote kirjan johdannosta:
”Elämme aikaa, jossa muutos on jatkuvaa ja yhä nopeampaa. Uusia haasteita syntyy päivittäin, ja ne muokkaavat toimialoja, yhteisöjä, organisaatioita ja omaa arkeamme. Muutoksen keskellä strategiat ja rakenteet ovat tärkeitä, mutta ne eivät yksin riitä. Kestävä muutos alkaa meistä itsestämme: kyvystämme säilyttää läsnäolo ja harkintakyky paineen alla, tunnistaa se, mikä on olennaista, ja viedä oivallukset käytännön toiminnaksi myös silloin, kun suunta ei ole vielä täysin selvä.
Kirja pohjautuu neurotieteeseen sekä Christelin laajaan kokemukseen johtamisesta ja organisaatioiden muutoksesta. Christel esittelee kirjassaan kaksitoista keskeistä transformatiivista taitoa ihmislähtöisen muutoksen johtamiseen. Ne vahvistavat kykyämme johtaa itseämme ja tiimejämme sekä toimia tilanteissa, joissa muutos, epävarmuus ja ristiriitaiset vaatimukset ovat jatkuvasti läsnä.
Kun näitä taitoja vahvistetaan koko organisaatiossa, niistä kehittyy organisaatiokyvykkyyksiä, jotka tukevat uudistumista ja auttavat viemään muutosta käytäntöön kestävällä ja vaikuttavalla tavalla.”
Christel Berghäll on kansainvälisesti kokenut johdon coach ja organisaatiomuutoksen sparraaja, joka on yli kahden vuosikymmenen ajan työskennellyt johtajuuden, muutoksen ja uudistumisen parissa eri toimintaympäristöissä ja kulttuureissa. Christelillä on pitkä kokemus valtionhallinnosta. Hänen työssään yhdistyvät vahva käytännön kokemus organisaatioista, tutkimustieto sekä syvällinen ymmärrys ihmislähtöisestä muutoksesta ja johtajuudesta.
Tervetuloa HAUSiin tai voit osallistua tilaisuuteen Teamsilla.
Ilmoittaudu koulutukseen
Ilmoittaudu nyt