Sisältöön

HAUS rakentaa uuden väylän kansainvälisiin konsulttitoimeksiantoihin

Uusi dynaaminen hankintajärjestelmä asiantuntijapalveluille 2026–2030

HAUS kehittämiskeskus Oy avaa uuden kanavan kansainvälisiin asiantuntijatehtäviin. Uuden dynaamisen hankintajärjestelmän kautta kumppanit voivat päästä mukaan vaikuttaviin projekteihin esimerkiksi digitalisaation, innovaatioiden ja hallinnon kehittämisen parissa.

Järjestelmä kokoaa yhteen suuret konsulttitalot, asiantuntijaorganisaatiot, pienet yritykset ja yksittäiset asiantuntijat, jotka haluavat tarjota osaamistaan HAUSin kansainvälisiin projekteihin. Arvioitu tilauspotentiaali on noin 40 miljoonaa euroa kolmen vuoden aikana.

Mukaan hakeminen on tehty kevyeksi. Hakemus ei edellytä suuria määriä liitteitä tai raskasta dokumentaatiota, eikä järjestelmään hyväksyminen sido toimittajaa osallistumaan kaikkiin myöhempiin kilpailutuksiin.

Dynaamisen hankintajärjestelmän neljä kategoriaa ovat:

  • Digitaalinen transformaatio, data, tekoäly ja kyberturvallisuus
  • Hyvä hallinto ja julkisen sektorin kehittäminen
  • Innovaatiot, investointivalmius ja tekninen tuki
  • Viestintä, media ja näkyvyyspalvelut

Toimittaja voi hakea mukaan yhteen tai useampaan kategoriaan oman asiantuntemuksensa mukaisesti.

Pääsy HAUSin kansainvälisiin verkostoihin

HAUS toteuttaa hankkeita neljällä mantereella ja tekee yhteistyötä paikallisesti merkittävien organisaatioiden, kuten ministeriöiden ja muiden julkisen sektorin toimijoiden, kanssa. Hankkeissa tehdään yhteistyötä myös EU:n, Euroopan komission, INTPA:n ja muiden kansainvälistä kehitysyhteistyötä tekevien organisaatioiden kanssa.

Järjestelmään hyväksytyille toimittajille DPS tarjoaa näkyvyyttä kansainvälisiin yhteistyöympäristöihin, joihin pääsy voi muuten olla vaikeaa. Samalla se toimii väylänä tuleviin tarjouspyyntöihin: HAUSin tavoitteena on käyttää sitä jatkossa kansainvälisten asiantuntijapalveluiden pääasiallisena hankintakanavana.

Mukaan pääsee kevyellä hakemuksella

Dynaaminen hankintajärjestelmä on avoinna koko voimassaolonsa ajan, joten uusia toimittajia voidaan hyväksyä mukaan vuosina 2026–2030. Toimittaja voi hakea yhteen tai useampaan palvelukategoriaan oman osaamisensa perusteella. Kategoriat kattavat muun muassa digitaalisen transformaation, datan, tekoälyn ja kyberturvallisuuden, hyvän hallinnon ja julkisen sektorin kehittämisen, innovaatiot ja teknisen tuen sekä viestinnän, median ja näkyvyyspalvelut.

Mukaan liittyminen ei velvoita toimittajaa jättämään tarjouksia. Käytännössä järjestelmään hyväksyminen on kuitenkin paras tapa saada tieto HAUSin kansainvälisistä asiantuntijapalveluiden tarjouspyynnöistä ja päästä mukaan niihin toimeksiantoihin, jotka vastaavat omaa osaamista.

Nyt on hyvä hetki hakea mukaan, sillä ensimmäisiä kansainvälisiä tarjouspyyntöjä on tarkoitus lähettää järjestelmän kautta jo lähiviikkoina. Hakemuksen voi tehdä tutustumalla TEDissä julkaistuun hankintailmoitukseen.

Mikä DPS on?

Dynaaminen hankintajärjestelmä eli DPS on julkisten hankintojen menettely, joka pysyy avoinna uusille toimittajille koko voimassaolonsa ajan. Tämä DPS koskee HAUSin kansainvälisiä asiantuntijapalveluita; kotimaan hankintoja varten HAUSilla on erillinen DPS. Hyväksytyt toimittajat voivat saada erillisiä tarjouspyyntöjä niissä kansainvälisissä palvelukategorioissa, joihin ne on hyväksytty. DPS ei siis ole yksittäinen kilpailutus, vaan jatkuvasti avoinna oleva väylä tuleviin kansainvälisiin hankintoihin.

 

Aiheeseen liittyvää

Kaikki ajankohtaiset