Sisältöön

Suomen suurin kauppavaltuuskunta avasi uuden luvun Afrikka–Eurooppa-yhteistyölle

Johannesburgissa toteutui viime kuussa Suomen historian suurin Afrikkaan suuntautunut kauppavaltuuskunta. Tämän toteutuminen toimi merkittävänä askeleena Suomen ja Etelä-Afrikan välisten suhteiden rakentamiselle. Valtuuskunnan tavoitteena oli vahvistaa taloudellista yhteistyötä Suomen ja Etelä-Afrikan välillä, tuoda näkyväksi molempiin suuntiin avautuvia markkina- ja investointimahdollisuuksia sekä korostaa sekä suomalaisen digitalisaation, vihreän siirtymän, kaivosteollisuusratkaisujen ja innovaatiotyön vahvuuksia että eteläafrikkalaisen yritysekosysteemin kasvavaa potentiaalia.

Jatkuvasti kehittyvä yhteistyö Suomen ja Etelä-Afrikan välillä rakentuu vastavuoroisuudelle, tasapainolle ja yhteisille mahdollisuuksille, jotka näkyvät myös käytännössä: investoinnit ja innovaatiovirrat kulkevat yhä useammin myös Afrikasta Eurooppaan. Tämä näkyy esimerkiksi siinä, että afrikkalaiset yritykset sijoittavat entistä useammin Suomeen sekä Eurooppaan. Vaikka nämä investoinnit ovat vielä määrältään vaatimattomia, ne viestivät merkittävästä muutoksesta Suomen ja Afrikan välisellä kumppanuusmatkalla. Kokonaisuutta on HAUSin päässä johtanut Digital Social Innovations Expertinä toimiva Shirin Namiq. ”Etelä-Afrikassa on vahvaa teknologia- ja innovaatiopotentiaalia, jota Suomessa ja Euroopassa ei vielä tunneta riittävästi. Vierailu osoitti selvästi, että osaaminen ja ratkaisut kulkevat nyt kahteen suuntaan. Tämä on modernia kumppanuutta: opimme toisiltamme ja rakennamme yhdessä tulevaisuuden digitaalisia ratkaisuja”, Namiq toteaa.

HAUS rajat ylittävän yhteistyön rakentajana

HAUS kehittämiskeskus Oy oli mukana yhdessä Business Finlandin kanssa moderoimassa huipputason paneelia Johannesburgissa. Yli 150 kuuntelijaa keränneessä paneelissa pureuduttiin innovaatioekosysteemien kehitykseen, digitaaliseen murrokseen ja rajat ylittävän yhteistyön uusiin muotoihin. “Paneeli antoi suomalaisille yrityksille mahdollisuuden kertoa ratkaisuistaan eteläafrikkalaiselle yleisölle, ja yritykset korostivat samalla aitoa halua rakentaa kahdensuuntaista kumppanuutta sekä ymmärtää paremmin toistensa yrityskulttuuria, jotta yhteistyö olisi aidosti vaikuttavaa ja pitkäjänteistä”, tilaisuutta moderoimassa ollut Namiq kertoo.

Osallistuminen kytkeytyy tiiviisti HAUSin työhön EU–AU Data Governance in Africa -aloitteessa, jossa HAUS on tukemassa Afrikan maiden datanhallinnan kehittämistä, innovaatioekosysteemejä sekä digitaalista talouskasvua.

Erityishaastattelu pääministeri Orpon kanssa avaa näkökulmia moderneihin kumppanuuksiin

Valtuuskuntavierailun aikana HAUSin Shirin Namiq sai ainutlaatuisen mahdollisuuden haastatella pääministeri Petteri Orpoa “No, This Is Not About Lions” -podcastiin. Tämä Johannesburgin erikoisjakso tarjoaa tuoreita ja rehellisiä näkemyksiä Afrikka–Eurooppa-suhteiden kehityksestä, modernien kumppanuuksien rakentumisesta sekä talouden, osaamisen ja innovaatioiden uusista yhteyspisteistä. Keskustelussa pureudutaan myös siihen, miten vanhoja Afrikkaan liittyviä myyttejä voidaan aktiivisesti ‘deletoida’ ja korvata faktapohjaisella, tasapainoisella yhteistyöpuheella.

Podcast-jakso julkaistaan joulukuussa 2025.

 

Aiheeseen liittyvää

Kaikki ajankohtaiset