Valmentava ote asiantuntijatyössä
Ajankohta
12.09.2025 09.00 - 12.00
Koulutustapa
Etäkoulutus
Hinta
390 e + alv.
Kesto
3 tuntia
Työskenteletkö asiantuntijatehtävissä? Oletko kuullut valmentavasta johtajuudesta? Mietitkö, mitä se voisi olla omassa arjessasi ja työyhteisössäsi? Ehkä tiesitkin, että valmentavaa otetta voi soveltaa laajasta erilaisissa työtehtävissä. Valmentava ote on kokonaisvaltainen tapa ajatella ja olla, toimia ja vuorovaikuttaa.
Valmentava työote asiantuntijatyössä – valmennuksessa opit tärkeitä ajattelun malleja ja saat työkaluja jokapäiväisen työn avuksi. Valmentavalla työotteella voit parantaa sekä omaa että tiimisi työhyvinvointia, motivaatiota ja tuloksellisuutta. Valmentava työote – valmennus toteutetaan vuorovaikutuksessa valmennusryhmän kanssa ja kaikkien osaamista ja kokemuksia hyödyntäen.
- Valmentavan työotteen määritelmä ja merkitys: Mitä valmentava työote tarkoittaa ja miksi se on tärkeä nykypäivän työelämässä.
- Valmentavan keskustelun periaatteet: Opitaan valmentavan keskustelun tärkeimmät elementit, kuten aktiivinen kuuntelu, avoimet kysymykset ja ratkaisukeskeinen ajattelu.
- Itsetuntemus ja itsensä johtaminen
- Valmentavan työotteen haasteet ja mahdollisuudet: Pohditaan, millaisia haasteita valmentavaan työotteeseen siirtyminen voi tuoda ja mitä mahdollisuuksia se avaa organisaatiolle ja yksilöille.
- Saada ymmärrystä valmentavan työotteen merkityksestä ja hyödyistä.
- Ymmärtää, kuinka valmentava ote voi parantaa sekä omaa että tiimin työhyvinvointia, motivaatiota ja tuloksellisuutta.
- Oppia soveltamaan valmentavaa työotetta työn arjessa.
Valmennus sopii kaikille niille asiantuntijatehtävissä työskenteleville, jotka ovat kiinnostuneita parantamaan omaa ja työyhteisönsä työhyvinvointia, lisäämään omia ja tiimin voimavaroja sekä vahvistamaan oman itsensä johtamista.
Jaana Kalliomäki-Adan on sertifioitu johdon coach (AC, ICF, EMCC) ja johtamisen valmentaja. Jaana on työskennellyt HAUS kehittämiskeskuksessa vuodesta 2019 lähtien ja on tänä aikana ollut mukana monessa johtamiseen ja työyhteisön kehittämiseen liittyvässä hankkeessa suunnittelijan, toteuttajana ja valmentajana. Jaana on myös tehnyt suuren määrän yksilöcoachauksia valtionhallinnon asiantuntijoiden ja esihenkilöiden kanssa. Jaana on erityisen kiinnostunut positiivisesta psykologiasta ja vahvuusajattelusta, sekä näiden mahdollisuuksista aidosti parantaa työn arkea ja jokaisen hyvinvointia.
Ilmoittaudu koulutukseen
Ilmoittaudu nyt